8 Oca 2010

Kırk yıl önceydi...

Şiir miydi, yoksa şiirsi duygular mıydı gönlüme düşen bilmiyorum,kendimi iflah olmaz bir aşık olarak gördüm her zaman, aldığım yara berelere bakılacak olursa çok hazırlıksız çıkmışım bu yola galiba.

Aşık olmak, ama gerçekten olmak kendini olduğun gibi özünden sözüne sunmak değil midir, beden denen o kafesin en kuytu köşesine gizlenmiş, ortaya çıkmak için yeterince güven ve cesaret isteyen o küçük çocuğun  samimice  ortaya çıkmasının kime ne zararı vardı'ki...

"Değmen benim gamlı yaslı gönlüme,ben bir selvi boylu yardan ayrıldım"

Bu şarkıyı defalarca dinlediğim yıllarda yüreğim ilk yarasını almış,kendine yama yapmakla meşgulken adına şiir dediğim tekerlemeler karalıyordum bir tarafı hep yanık.

Bir çoğumuz içindeki o küçük çocuğun itelemesiyle bıkmadan usanmadan devam eder gerçek aşk arayışına,kaçımız bir yara almadan kurtulmuş olabiliriz'ki bu engebeli yoldan,yada kaçımızın gönlü huzura ermiştir.

"Şu kara pınarın duru akışında,yudum yudum arıttım özlemleri
 bir damla değil tonlarca suyla söndüremedim içimdeki alevleri"

Bu sözleri hangi duygu yazdırmış olabilir körpecik bir yüreğe,hangi ateşin narı sarmıştır bedeni'ki böyle feryat eyleriz.
Daha elele tutuşmanın hazzını sindirmeden gönülde kucağımızda acıları demleriz...

"Kara kara bulutlar Dizildi gök yüzüne, Sicim sicim yağıyor Ağlıyor sevgimize
 Çınlıyor kulağımda Ateşli çatırtılar, Şimşekler yukarıda Ayrılığı yazıyorlar
 Düğüm düğüm yüreğim Acılarla birlikte, Ben kime dur diyeyim,Düşüyor yıldırımlar işte"

Buyurun bakalım.
Aşk işte,adı aşk,kime göre tarifi var ki, mutlulukları kendimize saklar yaşarız hüzünlerimizi çarşaf çarşaf yazar yayınlarız,kim ne derse desin benim gördüğüm'de bir çoğumuzun yaşadığı'da böyle.

Sen daha yolun başındasın,
Hayatın baharında,
Güneş değecek tenine ateşi tadacak,
Aşk sanacaksın.
Sen daha dalındasın,
Hayatın baharında
Körpecik umutların çiçekler açacak,
Aşk sanacaksın.
Olgunlaşınca hayat gözlerinde,
Fırtınalar kopacak bedeninde,Köpürecek yüreğin,
Aşkı tanıyacaksın.

Böyle söyleyen oldu mu bizlere,bir büyüğümüz alıp karşısına aklının erdiğince anlattı mı hayır!.Atladık reklamdaki gibi kızgın çöllerden serin sulara,ya buz kestik donduk yada alev alev kavrulduk sevda yolunda...

Değişen çok fazla bir şey olmuyor hayat'ta, yaşlanıyoruz olgunlaşıyoruz, ruhumuz kirleniyor biraz, yalan bulaşıyor dilimize saflığımız bozuluyor, doğru  bildiğimiz gerçekleri kendimize bile itiraf edemiyoruz,ve aşk yine kırık dökük yol alıyor ömrümüzde,gidebildiğince...
 
 
Tufan genç

16 yorum:

 1. Aşkın dikenli yollarını, yada gülistan yanını kendi kendimize öğrendik ne bir el tuttu, ne de bir söz yüreğimize merhem gibi değdi. Kendimiz emekledik, kendimiz yürüdk, bazen düşüp dizlerimizi kanattık, bazen bir yalana kandık velhasıl iyi kötü ne varsa tıpkı bir kardelen gibi tek başımıza yaşadık. Savaşçı gönlümüzle direndik, direniyoruz hayata...
  Çok güzeldi Tufan Bey, yüreğiniz dert görmesin.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Evet hamiyet hanım,evet.Bazen düşüp dizlerimizi kanattık,ne güzel anlatmış sözleriniz gerçeği,savaşçı gönülle direnmeye devam şükür yenilmedik hayata,teşekkür ediyorum.
  Saygılar sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Duygular başladı mı sel gibi akıyor...Yüreğinize sağlık...Hüzün bastı..

  saygı,sevgi ile

  YanıtlaSil
 4. Masal gibiydi sanki...
  Hem yaşanılanlar, hem de yıllar sonra kaleme aldığınız geçmişin kırık hatıraları...
  Aşk, şiirlerin baş kahramanı. Kimbilir kimlerin dilinden ve aslında elinden kağıtlara döküldü, yazıldı, çizildi. Kimi sizin gibi tekerleme dedi, kimi saçma buldu, kimi gönlünün en güzel köşesine imkansız imzasını attı.
  Yinede güzeldi. Her ne vakit, nerede olursa olsun, aradan 40 yılda geçse güzeldi. O anların, ömür boyunca başka bir tarifi ve aynı tatta lezzeti hiç olmadı değil mi?
  Okuması ise bizler için ayrı bir keyif. Kaleminize ve o sevda dolu yüreğinize selamlar sisli dağlarımdan.

  YanıtlaSil
 5. Duygular coşmuş; aşkın bebek halinden alıp besleyip büyütmüşsün sevgili dostum...

  Selam olsun yüreğine...

  YanıtlaSil
 6. Teşekkür ediyorum sevgili mavi,evet geldimi bazen dediğiniz gibi durmuyor insanın içinde.
  Amacım hüzünlerdirmek değildi ama bende okurken evet hüzün basıyor,ne yollar aşılmış düşe kalka..
  Saygılar sevgiler.

  YanıtlaSil
 7. Sevgili bahar,ne kadar doğru söylediğin,asla o yılların tadı unutulmuyor,her birimizde vardır bir kumşu kızı,hayraklık duyduğumuz bir delikanlı,bir abi,kimsenin bilmediği ne aşklar beslemiştir yüreklerimiz,yıllar sonra bile hatırlansa tatlı bir tebessüm gelir yüzlerimize.
  Aşklar,evet şiirlerin baş kahramanı aşklar,iyiki bir şeyler karalamışız diye düşünüyorum.
  Sevgiler sisli dağlarına.

  YanıtlaSil
 8. Sevgili Üstad teşekkür ederim,ne güzel söylemişsiniz aşkın bebek halini,aslında keşke diyor gönül hep öyle kalabilseydik,düşe kalkada olsa o hazzı yeniden yaşayabilsedik.

  Saygılar sevgiler.

  YanıtlaSil
 9. Ne güzel şiirler yazmışsınız yıllar önce, aşkın etkisiyle... Herkes de sizin gibi duyarlı olup şiirler yazmıyor ama sevdiğine... Ayıp olmazsa söylemek, hatırladım da, çok gençken, benim için de bir delikanlı birkaç şiir yazmıştı. Ondan sonra bir daha kimse şiir falan yazmadı bana. Eşim de dahil. Herkesin harcı değil tabii böyle duyarlı olmak...

  Bloğumda sizin için bir ödülüm var sevgili Tufan. Umarım kabul edersiniz. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 10. Çok teşekkür ediyorum sevgili arkadaşım,kendinize haksızlık etmeyin,size yazılmış ama ulaşmamış nice şiirler olduğunu düşünüyorum,sevgili eşiniz belki şiir yazmamış olabilir ama çok daha romantik duygularla gönlünüzü kazandığını tahmin ediyorum.
  Ödülünüz içinde yürekten teşekkürler,umarım hak etmişimdir bloğunuza geleceğim.

  Saygılar sevgiler.

  YanıtlaSil
 11. Feliz 2010 amigo!
  Obrigada por estar no Chá das Cinco
  BEIJOS
  Gemária Sampaio

  YanıtlaSil
 12. Mutlaka kalıyor sende "kal bende" dediğin sevgili tufan.. bir tortu olarak! O, gittiğini zannetse de .. sen, kaldığını zannetsen de..
  Özlemlerin boyun eğmesi için sunulan istekler ve dilekler kabul görünce de bazen, o deli yürek bir delilik edebiliyor inan.

  bana yazdığın yorumlardaki takdirlerini, ödüllerimin arasında sakladığımı belirtmeden çıkamadım sayfandan..

  YanıtlaSil
 13. Tufan Bey sayfamda müzik çalmamaya başladı ve imeemden de alamıyorum artık otuz sn çalıyor.Sizce niçin?

  YanıtlaSil
 14. Evet sevgili hocam haklısınız,her türlü dilekler kabul gördüğünde'de delilikler etti yüreğimiz,bazen sözümüz kadar özümüzde mert olabilmeli diyerek kendimi sorguladığım çok olmuştur inanın.

  Teşekkür ediyorum,mutluluk duydum sevgili hocam.

  Saygılar sevgiler.

  YanıtlaSil
 15. İçimizde hep varolanı, kim anlatabilir bize? Anlatılanlarla, yaşadıklarımız bir midir? Hepimizin baktığı pencere aynı mıdır, hepimizin duyduğu aşk kokusu bir çiçekten mi dağılır?

  İster onbeş olsun, ister yolun yarısında otuzbeş olsun...Aşk işte, sizde de var, bende de, onda da...

  Yüreğinize gam uğramasın...

  YanıtlaSil
 16. Mavisihir;

  Evet aşk işte,elbette yaşı olamaz,elbette aynı kokuyu yayamaz.

  Benimki anılarda dolaşmaktı sadece,gerçek ve sade,tüm dostların geçmişe dönmesiydi dileğim üç beş dakika olsada hatıralarda canlanması o günlerin.

  Sevgili arkadaşım mutluluklar her daim sizinle olsun.

  Saygılar sevgiler.

  YanıtlaSil